Prostatta Erken Teşhis - Prostat Kontrolü - Medical Park Üroloji Kliniği

Prostatta Erken Teşhis

prostat teşhisi

Prostat büyümesi olmadan da bir hastada kanser meydana gelebilir. Prostat kanserine özgü özel bir belirti yoktur. Başlangıçta belirti vermeyebilir. Yani başlangıçta tamamen sessizdir, ilk dönemde hiçbir belirti vermez. Oysa bu dönemler tedavi şansının en yüksek olduğu dönemlerdir. Eğer hastalık yayılıp prostat dışına çıktıysa, tedavi şansı azalır. Bu açıdan düzenli kontrol ve erken teşhis çok önemlidir.

Erken teşhis için ne yapmak gerekiyor?

Kadınların sürekli smear testi yaptırması, meme kanserine karşı mamografi çektirmesi erkeklere örnek olarak verilebilir. Erkekler de kendi sağlıkları açısından düzenli olarak prostat kanserine karşı kontrol yaptırmalıdır. Hastalığın sinsi oluşu, erken tanı için şikayet olmaksızın kontrole gitmeyi gerektirir. Ailesinde birinci derece erkek akrabalarında prostat kanseri olanların 40 yaşından sonra, diğer erkeklerin ise 45 yaşından sonra yıllık rutin kontroller yaptırmaları gerekmektedir.

Prostatı önlemek için alınacak tedbirler

Tüm prostat hastalıkları için en önemli korunma yöntemi erken teşhistir. Bu açıdan kişiler düzenli olarak prostat kontrollerini yaptırmalılar. Diyet değişiklikleri ise prostat kanserini önlemede etkili olabilir. Daha az kırmızı et, yağ tüketimi, daha fazla sebze meyve ağırlıklı beslenme önem taşıyor. Soyalı yiyecekleri fazla tüketme. likopenden zengin gıdalar (pişmiş domates, karpuz ve pembe greyfurt) tüketilmesi, E vitamini, selenium, prostat kanseri riskini azaltabilir. Yeşil çay tüketiminin de prostat kanseri riskine karşı koruyucu niteliği bulunduğu yönünde araştırmalar mevcut.

Beslenmenin dışında cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonların da prostat kanseri oluşumunda etkisi olabileceği yönünde birtakım düşüncelerde mevcut. Bu nedenle cinsel enfeksiyonlardan uzak durulması prostat kanserinde faydası olabilecek durumlardır.

Prostatın neden olduğu üçüncü tip hastalıklar, prostat enfeksiyonlarıdır. Bu da en çok kronik prostat dediğimiz uzun süreli enfeksiyon türlerdir. Bu tür enfeksiyonlar genç yaşlarda başlar. Bu enfeksiyon türleri için belli bir yüzde vermek çok zordur; çünkü hastalar çoğu zaman hekime gitmeden kötü bir hayat standartlarında hayatlarını devam ettiriyorlar.

Enfeksiyona karşı kişiler ilaç tedavisinin yanı sıra yaşam stillerinde de yapacakları değişikliklerle bu hastalıkla mücadele etmelidirler. Düzenli bir cinsel yaşam, dengeli beslenme, üşütme ve kabız kalmamaya dikkat etmek bu açıdan belirleyici faktörlerdir.