Prostat Tedavisi - Prostat Kontrolü - Medical Park Üroloji Kliniği

Prostat Tedavisi

prostat tedavisi

Günümüzde en çok kullanılan prostat tedavi yöntemi buharlaştırma dediğimiz yöntemlerdir. Tedavi döneminde ilk önce yeşil ışık (green light) denilen lazer yöntemi gündeme gelmiştir. 2005 yılında ikinci bir lazer geliştirildi. Şu anda onun üst versiyonları kullanılmaktadır. Bunlar kırmızı ötesi lazerlerdir. En son gelinen noktada, günümüzde artık sadece kırmızı ötesi ışığı tedavi yönteminde kullanılmaktadır. Bu son dönemde geliştirilen tedavi yöntemlerinden ile prostat tedavisinde başarı oranları oldukça yükselmiştir.

Lazerle tedavinin avantajları nelerdir?

Lazerle ameliyatta kanama riski daha azdır
Hastada sonda daha az kalıyor
Tüm bunlar hastanın çok çabuk hastaneden taburcu olmasını sağlıyor
TUR’da gördüğümüz gibi TUR sendromu (su zehirlenmesi)ile karşılaşılmıyor çünkü fizyolojik su kullanılıyor.

Lazer uygulamasının süresi prostatın büyüklüğüne göre değişmektedir. Artık ultrason ile yapılan ölçümlerde prostatın gramını verebiliyorlar. Her gram başına yaklaşık bir dakika diyebiliriz. Şimdi hem keserek hem buharlaştırarak yaptığımızda bu süre daha kısalıyor, yarı yarıya azalıyor.

Prostat büyümesi için yapılan prostat ameliyatlarında eğer TUR (kapalı prostat operasyonu) yapıldıysa kanama, bazen nadir olarak idrar kaçırma problemleri olabilir. Yine TUR’da geniş çaplı aletler kullanıldığı için idrar yolu darlıkları ortaya çıkabilir. Bunlar mesane boynunda da olabilir, idrar yolunda da olabilir. Yüzde 6’lık bir oranda cinsel işlev bozuklukları, sertleşme sorunları TUR yapılan hastalarda ortaya çıkabilir. Temel problemler bunlardır.

Unutmayın!

Her prostat hastalığı tedavi gerektirmez. Ayrıca aynı belirtilere yol açan diğer hastalıklar da mevcuttur. Bunların ayrımının iyice yapılması gerekmektedir. Örneğin mesane tümörü, prostat büyümesi olmaksızın geçirilen idarar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların belirtileri de aynı şekildedir. Bu şekildeki hastalıkların ayrımı tabii ki hekimler tarafından yapılmalıdır.