Ameliyatsız Mikrodalga Tedavi - Prostat Kontrolü - Medical Park Üroloji Kliniği

Ameliyatsız Mikrodalga Tedavi

Erkeklerde 50 yaşından sonra başlayan idrar zorluklarının en önemli nedeni olan “İyi huylu prostat büyümesi”belirtileri ile kişileri rahatsız ediyor. Tıp dilinde Benign Prostat Hiperlazisi (BPH) denilen bu hastalığın tedavisi konusunda yeni aşamalar kaydedildi.

Hastalık 50 yaş üstü erkeklerin önemli sağlık sorunlarından biri… 55-60 yaşından sonra her 4 erkekten birinin prostat tedavisi olması gerekiyor ve bu oranın 70 yaşında yüzde 70′lere varabiliyor. Yakın zamana kadar bu hastalık için iki ana çözüm yolu mevcuttu. Birincisi, kullanımı kolay ama çok etkili olmayan ilaç tedavisi. Çeşitli hapların kullanımı ciddi yan etkilere yol açmasa bile ancak az bir faydalı etki ile sınırlı kalmaktadır. İkincisi ise cerrahi tedavi seçenekleridir. TUR veya GreenLight gibi ameliyat çeşitleri etkilidir ama narkoz (anestezi) riski, hastanede yatma, idrar kaçırma ve hatta kanama gibi problemleri birlikte getiriyorlar. İşte bu aşamada, yüksek riskli ve ameliyat olması sakıncalı hastalar ile ameliyat olmayı istemeyenler için geliştirilmiş yeni bir tedavi yönteminden yüzgüldürücü sonuçlar alınıyor.

Hasta tedavi sırasında acı duyar mı?

Hayır. Tedavi sondasının içinden verilen ilaçla prostat bezi uyuşturulduğu için, yüksek ısıya maruz kaldığında hastanın acı duyması engellenir. Tedavi sırasında hastaları rahatsız eden şey, idrar yapma isteğidir. Tedavi süresi de zaten çok kısa olduğu için, gerektiğinde kullanılacak ilaçlarla hastalar rahat ederler.

Yüksek ısı diğer dokulara zarar vermiyor mu?

Hayır. Bu sistemde hem prostatın içinde hem de dışındaki dokulardaki ısılar anında ölçülmektedir. Çevre dokuların bir zarar görmesini önlemek için bu mecburidir. Ayrıca, zaten doktor bizzat hastanın başında durup aleti durup kontrol eder çünkü prostatın içindeki ısı ve kan akımının sürekli değerlendirilmesi hasarın engellenmesi için olduğu kadar, prostat içinde gerekli yüksek ısıya ulaşılarak yeterli tedavinin sağlanması açısından da önemlidir. Tedavinin dozu ve süresi her hastada değişiklik göstermektedir. Böylece, prostatın çeşitli yerlerinden ve çevre dokulardan sürekli kaydedilen ısı ölçümlerinin izlenerek, o kişiye uygun en verimli ve en güvenli tedavi şemasının uygulanması sağlanır.

Bu tedavi kalıcı mıdır?

İlk olarak, 10 yıl önce İsveç’te uygulanmaya başlanan mikrodalga tedavisinin bu yeni şekli ile tekrarlama oranı çok düşüktür. PLFT adı verilen bu tedavi sistemi, halen Avrupa ve Amerika’da 200′den fazla üniversite hastanesi ve seçkin klinikte kullanılmaktadır. Tedavi seansı 8-20 dakika arasında sürüyor. Hasta işlemden 1 saat sonra evine gönderiliyor. Bu sistemin ayrıca idrar kaçırmayı önleyen bir mekanizması da var. Ameliyatsız Mikrodalga Prostat Tedavisinde görülebilen en sık yan etki idrarda yanma ve sık idrar hissi ile bazen idrar yolu enfeksiyonu olabiliyor. Bunlar da ilaçlarla berteraf edilebilir.

Cerrahi girişimlerde görülebilen iktidarsızlık, kuru ejakülasyon (meninin gelmemesi), kanama, idrar kaçırma yakınmaları bu tedavide rastlanmıyor. Sadece hastaların bir ay cinsel ilişkide bulunmamaları gerekiyor.

Başarı oranı nedir?

Kongrelerde sunulan araştırma sonuçlarına göre halen tüm dünyada prostat tedavisinde “altın standart” olarak kabul edilen olan TUR (kazıma) ameliyatı kadar etkili olduğu belirtilmiştir. Ameliyatsız Mikrodalga Prostat Tedavisi ile 100 gr.ın üstündeki prostatlar da rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Yapılan çalışmalar 130 gram ağırlığındaki prostatlarda bile tedavinin başarılı olduğunu göstermiştir. Bugüne kadar tedavi edilen en büyük prostat 287 gramdır.

Devamlı idrar sondası kullanmaya mecbur olan hastalarda yapılan tedavilerde, hastaların yüzde 80′i sondadan kurtulmuştur.