Plazmakinetik Teknoloji - Prostat Kontrolü - Medical Park Üroloji Kliniği

Plazmakinetik Teknoloji

prostat tedavisi

50 yaşın üstündeki erkeklerde ürolojik bir rahatsızlık olan prostatın büyümesine bağlı problemler kişinin konforunu bozmakta ve hayat kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Prostatta büyüme 40′lı yaşlarda başlar ve genel olarak 50′li yaşlardan sonra belirtiler verir. Bu belirtiler gece idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, sık sık idrara çıkma, idrarın akış gücünde azalma, kesintili idrar yapma ve idrarın ince akması gibi belirtilerdir. Bazen de hastada bu belirtilerin yanı sıra ani idrar tıkanıklığı, mesane taşları veya böbreklerde genişleme gibi bulgular ortaya çıkabilir. Prostat büyümesi kişinin hayat kalitesini bozmaya başladığında tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedaviye ilaçla başlanmakta, ilaç tedavisinden fayda sağlanamadığı durumda ise cerrahi yöntemlerin söz konusudur.

İyi huylu prostat büyümesinin (BPH) cerrahi tedavisinde plazmakinetik teknolojisi, yeni ve oldukça güvenilir bir yöntemdir. Özellikle son yıllarda teknolojisini daha da geliştirmiş, çok daha güvenli bir yöntem haline gelmiştir. Plazma yönteminde de diğer kapalı prostat ameliyatlarında olduğu gibi bir endoskop vasıtasıyla idrar kanalından girilir ve idrar yolunu kapatan prostat dokuları plazma enerjisi kullanılarak temizlenir.

Plazma ile yapılan prostat ameliyatlarında, klasik monopolar TUR ameliyatlarında karşılaşılan monopolara bağlı olan komplikasyonlar görülmemektedir. Bu yüzden de özellikle kalp hastalarında, kalp pili takılı olan hastalarda veya diğer risk grubundaki hastalarda güvenle uygulanabilmektedir.